Приватизована квартира – спільно нажите майно чи ні?

Сімейне законодавство визначає перелік майна, яке відноситься до спільно нажитого, а до особистого. ГК РФ (стаття 256) і СК РФ (стаття 34) встановлюють, що все, що було придбане після вступу в шлюб, відноситься до загального майна, а отже, майно можна ділити при розлученні.

Законодавець не звертає увагу на те, хто з подружжя скільки витрачав і на що саме. Якщо ж дружина була домогосподаркою, а чоловік працював, але особливо не приносив прибутку, вони будуть мати рівні права на майно.

Також не важливо, на кого була оформлена придбана в шлюбі квартира. Якщо її купили в шлюбі, вона буде вважатися спільною власністю.

Не все майно може бути спільним. У кожного чоловіка до шлюбу може бути і особиста власність, яка вже не буде підлягати розділу, на те вона і особиста.

Житло в шлюбі

Варто звернути увагу подружжя на те, що майно в судовому порядку можна визнати спільним, якщо один з подружжя вклав у придбання свої особисті кошти або ж були додані спільні гроші пари. Враховується в цьому випадку навіть особиста праця одного з подружжя.

Якщо, приміром, був проведений ремонт або перепланування, квартира буде вже належить до спільної власності.

Буде до речі зберігати всі чеки і квитанції, які будуть підтвердженням спільних покупок і особистих поліпшень.

Види майна

До загального спільного майна, яке при бракораздводном процесі, що підлягає розділу, належать:

  • доходи від постійного місця роботи;
  • прибуток від ведення підприємницької діяльності;
  • прибуток від інтелектуальної діяльності;
  • пенсійні виплати;
  • інші грошові кошти, отримані за допомогою відшкодування збитків або матеріальної допомоги).

Спільно нажитим майном може бути:

  • рухоме або нерухоме майно;
  • акції;
  • цінні папери;
  • пай, який подружжя придбали за рахунок спільних коштів, і не важливо на кого воно було оформлено, і хто вносив за нього кошти.

До особистого майна відносяться (п. 1 стаття 36 СК РФ):

  1. Майно, придбане до вступу в шлюб: вона недоторканна. Що робити, якщо у чоловіка до шлюбу була квартира, потім він її продав і купив більш простору квартиру? У такому разі суд за чоловіком визнає тільки частину квартири, яка буде відповідати внесеним його матеріальних засобів, а іншу частину визнає сумісною власністю. В цьому випадку потрібно буде довести, що чоловік вклав саме ті кошти, які він отримав від продажу власної квартири.
  2. Майно, яке перейшло за договором дарування: в цьому випадку чоловік(дружина) не зможуть при розділі майна претендувати навіть на частку квартири. Тільки необхідно бути впевненими, що дарча була оформлена правильно, відповідно до вимог глави 32 ЦК РФ.
  3. Майно, отримане в порядку спадкування.
  4. Майно, яке отримав чоловік(а) з безоплатної угоді: сюди належить і процес приватизації. Більшість спеціально відмовляються брати участь у приватизації. Наприклад, подружжя проживали за договором соціального найму, чоловік відмовився від приватизації, а дружина стала власником квартири. У такій ситуації чоловік буде думати, що квартира залишиться спільним майном, адже отримали її у шлюбі, однак це тепер особиста власність подружжя.
налог на приватизированную квартиру 2020Власники житла зобов'язані сплачувати податок на приватизовану квартиру в 2020 році.

Як приватизувати землю під багатоквартирним будинком поодинці? Дивіться тут.

Є приватизована квартира спільно нажитим майном?

ФЗ «ПРО приватизацію житлового фонду в РФ» відносить приватизацію до категорії безоплатних угод. Це означає, що при приватизації один з подружжя оформив квартиру на себе, нерухомість перейде в його(її) особисту власність.

Квартира не буде входити в перелік спільно нажитого майна і не підлягатиме поділу при розділі майна.

Однак, чоловік може подати позов до суду про визнання приватизованої квартири спільно нажитим майном. У своїх вимогах він може обґрунтувати, що під час шлюбу він вкладав кошти в її поліпшення, що значно збільшило її загальну вартість.

Такими поліпшеннями можуть бути:

  • ремонт;
  • перепланування;
  • реконструкція.

Загалом, приватизована квартира не належить до спільного майна подружжя, придбаного в шлюбі.

Розділ житла при розлученні

На практиці подружжя часто запитують, чи можна розділити приватизовану квартиру. Пояснимо це на прикладах.

Так, подружжя отримали квартиру, і були в ній зареєстровано. Вони отримали два свідоцтва, які підтверджують їх право власності, відповідно кожен володіє ½ частки щодо всього майна:

  1. У такому разі ділити нічого не потрібно, адже у кожного є своя частка, якою можна розпоряджатися на власний розсуд.
  2. Якщо ж квартира оформлена як загальна спільна, а не часткова власність, то краще звернутися до нотаріуса і оформити договір про розподіл часток квартири.

При приватизації одним з подружжя квартири на своє ім'я, другий з них не може претендувати на отримання частки при розподілі майна.

Вихід тільки один – заявити про внесені поліпшення і витрачені кошти на цю квартиру, у результаті чого її вартість значно збільшилася.

документы на продажу приватизированной квартирыПеред операцією необхідно підготувати всі документи не продаж приватизованої квартири.

Можливо приватизація частки квартири через суд? Читайте тут.

Як дізнатися, хто брав участь у приватизації квартири? Докладний відповідь у цій статті.

Часті питання

На практиці громадяни стикаються з багатьма питаннями, що стосуються поділу майна подружжя. Найчастіше вони не можуть самостійно визначити, як буде відбуватися розділ, і на що можна претендувати при розлученні.

Власність дружини

Якщо житло було приватизовано на дружину, квартира переходить у її власність.

Така власність не підлягає поділу. Відповідно чоловік не зможе претендувати на квартиру.

Стаття 36 СК РФ закріплює, що при отриманні майна з безоплатної угоді, воно є власністю одного з подружжя.

Право на житло

Як бути, якщо при приватизації квартири дружиною чоловік дав свою згоду, однак він там не був прописаний? Отримає він частку квартири при розлученні?

У цій ситуації важливий факт його реєстрації в квартирі. Якщо при приватизації він не був прописаний в квартирі, то і прав на неї він не буде мати.

Дружина – повноправний власник і може самостійно розпоряджатися своєю нерухомістю, адже приватизована квартира не підлягає поділу.

Але, якщо чоловік був прописаний в квартирі, і міг брати участь у приватизації, але відмовився, то він може користуватися даною квартирою, поки сам від цього не відмовиться, проте розпоряджатися нею не може.

Претендувати він зможе тільки в разі внесення капіталовкладень в квартиру за допомогою:

  • ремонту;
  • перепланування.

Як показує практика, в такому випадку частіше виплачується компенсація за відповідну частку.

Отже, розділ приватизованої квартири має безліч нюансів. На практиці розібратися з розділом майна можна тільки виходячи з конкретної ситуації та переліку наданих доказів суду.

Якщо ж ви хочете, щоб приватизована квартира була сумісною власністю, не варто відмовлятися від приватизації, проводьте разом, і тоді в договорі про приватизацію можливо відразу визначити частку кожного в квартирі.

На відео про поділ спільно нажитого майна

Читай також: