Отримання майнового вирахування при купівлі квартири у батьків

Податкове вирахування – це відмінна і вигідна можливість повернути 13% вартості придбаного об'єкта нерухомості, яким можуть скористатися особи, які мають офіційний заробіток і справно сплачують ПДФО зі свого доходу.

Майновий вирахування доступний для отримання далеко не завжди.

Одним із найбільш неоднозначних випадків є отримання вирахування в ситуації, коли об'єкт нерухомості купується у родичів.

Що з цього приводу кажуть закони Росії і можливо отримати при купівлі квартири у батьків податкового вирахування і інших родичів? Важливо знати відповіді на ці актуальні питання.

Повернення коштів

Повернення частини коштів при купівлі нерухомості (в тому числі квартири), відповідно до статті 220 НК РФ, передбачено надання громадянам Російської Федерації можливості придбати власне житло.

Розраховувати на подібну послугу від держави можуть тільки ті люди, які мають офіційний заробіток.

Юридичним особам, приватним підприємцям та непрацюючим пенсіонерам, а також взаємозалежним особам брати податковий відрахування не можна за винятком деяких особливих випадків.

Саме розглядом останнього випадку варто зайнятися окремо.

Зміни в законі

Ситуація з отриманням вирахування при угоді між батьками і дітьми, а також іншими родичами має межу, яка відділяє норми про даних осіб до 2012 року і далі:

  1. До 2012 року як взаємозалежних осіб виступали родичі, чоловік покупця квартири, а також інші особи, які перебувають у відносинах властивості. Дана норма має силу відносно тих осіб, які купували нерухомість до 2012 року, причому рік заяви вирахування не грає ролі.
  2. У 2012 році умови змінилися, і в число взаємозалежних осіб, крім подружжя і батьків, стали входити тільки сестри і брати (як повнорідні, так і не повнорідні), а онуки, бабусі, дідусі, батьки, дружина та інші вийшли з числа взаємозалежних, тому в них можна купувати житло і розраховувати на відрахування.

Таким чином люди, які купили житло в 2012 році, або пізніше мають куди більші шанси на отримання вирахування з вартості квартири при купівлі об'єкта нерухомості у споріднених осіб.

Список осіб, затверджений у 2012 році, став більш конкретизованим і зменшене, що вказує на певні фізичні особи.

Майновий вирахування при купівлі квартири у батьків

Згідно із законом, у процесі придбання об'єкта нерухомості у батьків майновий вирахування неможливий, так як батьки покупця і сам покупець є спорідненими особами зі взаємозалежністю.

Заборона пов'язана з тим, що відносини, які спостерігаються між ними, здатні чинити вплив на економічні результати і умови їх діяльності.

З цієї ж причини взаємозалежними особами в судовому порядку можуть визнаватися особи, які не передбачаються законом.

Однак заборона не є таким суворим, як здається на перший погляд.

У разі, якщо відносини між взаємозалежними фізичними особами не впливають на економічні результати операції з продажу об'єкта нерухомості, податковий орган може дозволити покупцю отримати вирахування з ціни квартири.

Виходить, є деяка можливість при купівлі квартири у батьків отримати майновий вирахування в 2020 році, якщо придбання об'єкта було скоєно в 2012 році або після нього.

Чи можна отримати?

Як вже говорилося, отримання вирахування з вартості квартири при купівлі об'єкта нерухомості у своїх батьків неможливо, якщо відносини між покупцем і продавцем в цьому випадку впливають на економічні результати угоди.

Однак можна розраховувати на зниження вартості житла за рахунок податків при купівлі квартири у батьків чоловіка (дружини).

Згідно з новими нормами, що вступили в силу в 2012 році, батьки чоловіка (дружини) і покупець квартири не є спорідненими особами, отже, заборона на вирахування не діє.

декларация для налогового вычета при покупке квартирыДекларація для податкового вирахування при купівлі квартири повинна заповнюватися відповідно до вимог законодавства.

Чи надається податкове вирахування при купівлі частки у квартирі родича? Дивіться тут.

В іпотеку

Іпотека при купівлі квартири у батьків також має безліч нюансів – деякі банки дуже неохоче її надають, вважаючи, що особи можуть влаштувати змову, який в підсумку вплине на економічні результати операції (продаж квартири за ціною нижче ринкової та інші невигідні для банку дії).

Також банки можуть сумніватися в тому, що кошти будуть витрачені на конкретну мету, а сама операція в підсумку виявиться фікцією.

Щодо придбання житла в іпотеку також діє закон, який виключає отримання вирахування при здійсненні угоди між батьками і дітьми.

Для того, щоб підвищити шанси на отримання іпотеки на квартиру батьків, слід чесно вказувати мета кредиту.

При спробі приховати інформацію про здійснення угоди між спорідненими особами можна:

  • потрапити в чорний список;
  • зіпсувати власну кредитну історію.

Для служби безпеки банку не складе труднощів виявити цей зв'язок і повідомити в банк, в який було подано запит.

Варто відзначити, що при повному дотриманні встановленого законодавства, купівля нерухомості у родичів, і батьків в тому числі, не є протизаконною і жодним чином не підриває репутацію беруть участь в угоді фізичних осіб.

Тому безпідставна відмова від надання іпотеки в цьому випадку є неправомірним.

Інструкція з оформлення

Для оформлення вирахування необхідно:

  1. Зібрати необхідний пакет документів (вказаний нижче).
  2. Подати їх в податкову інспекцію.

Також можна отримати відрахування у свого безпосереднього роботодавця, який представляє собою надбавку до зарплати у розмірі 13%, яка діє до отримання повної суми вирахування.

Необхідні документи

Отримання вирахування з вартості квартири, що можливо тільки при наданні в податковий орган за місцем прописки наступних документів:

  • паспорт або інший документ, який засвідчує особу покупця;
  • документи про витрати;
  • довідка 2-ПДФО для підтвердження сплати податку, а також декларацію 3-НДФЛ;
  • заява на отримання вирахування.

Тут представлені зразок довідки 2-ПДФО, форма декларації 3-ПДФО, зразок заповнення декларації 3-ПДФО.

Отримати вирахування можна в будь-який час, незалежно від часу, коли була здійснена купівля об'єкта нерухомості.

Але є особлива умова – можна повернути лише той податок, виплати якого вироблялися протягом трьох останніх років.

Процес отримання на руки майнового вирахування займає, як правило, від 2 до 4 місяців.

подать документы на налоговый вычет за квартируПодати документи на податковий вирахування за квартиру можна після оформлення угоди купівлі-продажу.

Цікавлять умови отримання податкового вирахування при купівлі квартири? Читайте тут.

Яка сума податкового вирахування при продажу квартири в 2020 році? Детальна інформація в цій статті.

Чи можуть відмовити?

Податковий орган має право відмовити в отриманні з ціни квартири податкового вирахування, якщо операція здійснюється між особами, відносини між якими можуть розцінюватися як неправомірними або впливають на економічну ситуацію, про що неодноразово згадувалося у цій статті.

Також відмову можуть отримати особи, які не мають офіційного заробітку (в тому числі пенсіонери, дохід яких нижче прожиткового мінімуму крім пенсії).

На відео про особливості повернення податку при угодах між родичами

Читай також: